Właśnie tak powinna wyglądać transparentność decyzji sędziowskich. To nie był najlepszy mecz sędziego Mustaphy Ghorbala z Algierii, ale za to udowodnił w nim, że potrafi jasno i wyraźnie wytłumaczyć publiczności powody zmiany decyzji. W pojedynku Al Ahly – Flamengo (2:4) dzięki pomocy systemu VAR arbiter zmienił trzy decyzje. O każdej mówił kibicom więcej niż sędziowie w poprzednich meczach i jego komunikaty można uznać za wyczerpujące.
Krok po kroku, czy raczej mecz po meczu i słowo po słowie rozwija się eksperyment FIFA, w którym sędziowie coraz lepiej radzą sobie z tłumaczeniem publiczności, co się stało i co to oznacza.
– Decision is penalty. Tripping by number 21 – powiedział sędzia Mustapha Ghorbal z Algierii informując publiczność na stadionie i przed telewizorami o rzucie karnym za podstawienie nogi przez zawodnika numer 21. Sytuacja wydarzyła się w 6. minucie meczu Al Ahly – Flamengo o trzecie miejsce w klubowych mistrzostwach świata w Maroku. Algierczyk sam nie zauważył, że Ali Maaloul sfaulował Guillermo Varelę w polu karnym, ale dostrzegł to sędzia wideo Juan Soto z Wenezueli, szef zespołu VAR. Przekazał informację o potencjalnym rzucie karnym Ghorbalowi, ten dosyć długo analizował sytuację przy monitorze, ale ostatecznie podjął taką decyzję, jaką powinien. W efekcie Flamengo objęło prowadzenie po bramce Gabriela Barbosy z rzutu karnego.
Pierwsze w tym meczu ogłoszenie decyzji przez sędziego Mustaphy Ghorbala było dosłownie o jedno słowo lepsze od komunikatu arbitra Andresa Matonte z Urugwaju, który w półfinale Al Ahly – Real Madryt (1:4) powiedział tylko "Decision: penalty kick by number 17".
Przełom w futbolu. Wreszcie było słychać wyjaśnienie sędziego
Matonte wskazał więc winnego, ale nie wspomniał słowem o rodzaju przewinienia. Dlatego w pomeczowej analizie pod tytułem "Sędzia powiedział publicznie: rzut karny dyktuję przez niego” napisałem: "Mimo to jest to krok do przodu w rozwoju eksperymentu FIFA. Znacznie lepiej byłoby jednak, gdyby w takich sytuacjach komunikat sędziego składał się z krótkiego wyniku syntezy sytuacji dokonanej z pomocą VAR i ogłoszenia decyzji. Na przykład tak: "Situation checked: tripping the opponent in penalty area by player number 17 from Al Ahly. Decision: penalty kick.”, czyli: "Sytuacja sprawdzona: podstawienie nogi przeciwnikowi w polu karnym przez zawodnika numer 17. Decyzja: rzut karny.". Wypowiedź Ghorbala zawiera więc w sobie dokładnie to samo – rodzaj przewinienia i decyzję – choć w wersji skróconej, bez fragmentów, które nie są konieczne.
W 68. minucie Mustapha Ghorbal ponownie był przy monitorze. Gdy wrócił na boisko, wypowiedział najdłuższy komunikat sędziowski w tym turnieju: "Decision is: no penalty. Contact outside. Direct free kick. Red card for number 2, denaying an obvious goal scoring opportunity.", czyli: "Decyzja: nie ma rzutu karnego. Kontakt poza polem karnym. Rzut wolny bezpośredni. Czerwona kartka dla numeru 2, pozbawienie oczywistej możliwości strzelenia gola.". W tej sytuacji nic więcej nie trzeba było dodawać.
Interwencja sędziów VAR była spowodowana tym, że Ghorbal podyktował rzut karny. Błędnie ocenił, że grający z 2 Khaled Abdelfattah sfaulował Ayrtona Lucasa już w polu karnym. Powtórki wykazały, że kopnął go w stopę tuż przed linią pola karnego, a za linią do żadnego kontaktu między tymi zawodnikami nie doszło.
Po raz trzeci zmianę decyzji sędzia z Algierii ogłosił w 82. minucie. "Decision is: penalty. Punishable handball by number 30.", czyli: "Decyzja: karny. Karalny kontakt piłki z ręką przez zawodnika numer 30.". I to też była dobra interwencja VAR i dobra finalna decyzja Ghorbala. Jedenastkę ponownie wykorzystał Barbosa, strzelając gola na 3:2 dla Flamengo.
– Sędziowie nie są od tego, żeby tłumaczyć kibicom powody podjęcia decyzji, ani zmiany decyzji. Od tego są eksperci – mówią konserwatyści ze środowiska sędziowskiego. Czy wkrótce w kryteriach oceny sędziów przez władze piłkarskie pojawi się punkt "Komunikacja sędziego z publicznością", na razie nie wiadomo, ale takie wymagania wobec arbitrów międzynarodowych czy sędziów zawodowych z pewnością nie są żadną przesadą.
Arbiter Mustapha Ghorbal w meczu Al Ahly – Flamengo pomylił się trzy razy w ważnych sytuacjach, ale dzięki VAR i możliwości wytłumaczenia zmiany decyzji publiczności – tej na stadionie i przed telewizorami na całym świecie – wyszedł z tego meczu z twarzą. I to do niego należało ostatnie słowo.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.